Breaking News

Przeszklone uprawy zależą od stałej kontroli temperatury i wilgotności

Umieszczenie roślin w przydomowej folii jest dobrym pomysłem na wyhodowanie warzyw i owoców bez sztucznych zasilaczy, polepszaczy smaku oraz niezdrowych substancji. Jednak trzeba przy tym wiele pracy i jednocześnie niewymuszonego entuzjazmu. Jeśli chodzi o dwa optymalne okoliczności gwarantujące powodzenie upraw, zwróć uwagę na utrzymanie właściwej temperatury i wilgotności.

Jak uzyskać optymalne warunki pod dachem?

Organizacja miejsca dla warzyw i owoców nie jest skomplikowana, jednakże niełatwe okazuje się stworzenie idealnych warunków do rozwoju. Pomyśl o temperaturze, co bywa bardzo zmienne – wiosna często zaczyna się bardzo późno i po upływie zaledwie kilku tygodni robi się zdecydowanie cieplej. Chłody, ale i nadmiar gorąca są czymś szkodliwym, toteż trzeba utrzymać odpowiednie wietrzenie i nawadnianie własnych upraw. Zazwyczaj o podlewaniu trzeba pamiętać wczesnym rankiem, kiedy słońce nie wnika intensywnie przez szyby, zaś następna porcja musi trafić do roślin wieczorem. Wtedy optymalnie można wykorzystać nawodnienie, a jego połączenie z temperaturą panującą na zewnątrz rodzi rewelacyjne okoliczności wzrostu.

Wypróbuj szklarnie poliwęglanowe – idealny środek na powodzenie w uprawach

Nie tylko solidność wyróżnia szklarnie poliwęglanowe, zaś odporność na uszkodzenia mechaniczne z pewnością przemawia za ich wyborem. Jednak oznaczają również najlepsze warunki do rozwoju dla warzyw i owoców. Specjalne panele powstrzymują nadmiar cząstek UV, z drugiej strony w tym samym czasie przepuszczają taką ilość światła, że gatunki rosną w bardzo krótkim okresie. Skala ograniczeń jest nawet 5 razy lepsza niż w przypadku zwykłego materiału. Dzięki temu także przy nominalnym zakresie ciepła od minus 50 do plus 50 stopni C w środku ogrodu pod dachem nie zachodzą radykalne zmiany, gdy mowa o cieple. Szklarnie poliwęglanowe to najlepsze kontrolery termiki, a nowalijki rozkwitają i owocują w nich w prawie optymalnych parametrach otoczenia. Doświadczenie pokazuje, że następuje przepuszczenie około 80 % promieniowania, a reszta światła i ciepła zostaje taka sama.